“Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii”

Książka Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii z www.taniaksiazka.pl to najnowsze literackie dzieło Jeffrey’a Liebermana. Autor jest lekarzem psychiatrii z ogromnym doświadczeniem, zwłaszcza w badaniach nad schizofrenią. Lieberman opowiada historię psychiatrii, wspomina o najważniejszych badaczach i najbardziej przełomowych momentach w rozwoju tej dziedziny, lecz robi to bez zbędnego zadęcia, tak charakterystycznego dla osób, które na badaniach naukowych zjadły zęby. Książka “Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii” wciągnie zarówno osoby, które z psychiatrią nie mają żadnego naukowego powiązania, jak i tych, którzy tematem interesują się od środka. Sposób pisania, mimo że fachowy, jest na tyle lekki, że lektura jest lekka, a jednocześnie zapada głęboko w pamięć. 

Wielu psychiatrów dziś wstydzi się za to, czego psychiatria dokonywała w przeszłości. Nie są chętni do opowiadania o lobotomii, lub zarażaniu malarią w celu wyleczenia chorób psychicznych. Szpitale psychiatryczne do dziś są traktowane jako najbardziej “nawiedzone” i przerażające miejsca na świecie. Jeffrey Lieberman zachowuje zdrowy dystans do swojej dziedziny medycyny. Nie broni jej, lecz również nie odcina się od niej opowiadając o nieludzkich praktykach stosowanych w przeszłości. Wszak ludzie muszą popełniać błędy, by móc wypracować system, który będzie bliski ideału.

Do dziś mówienie o chorobach psychicznych dla wielu osób jest czymś mocno wstydliwym. Nie do końca wiedzą, skąd owe opory się biorą, ale nie czują również społecznego przyzwolenia na posiadanie psychicznych zaburzeń. Wiele osób czuje, że ma ogromne problemy ze sobą, jednak nie decyduje się na rozpoczęcie terapii, z obawy przed wyśmiewaniem znajomych, czy “przyznaniem się przed samym sobą do porażki”. Oceniając to jedynie z perspektywy współczesnej, można bagatelizować problem i twierdzić, że to absurd. Jednak dzięki książce “Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii” można wykazać, skąd do dziś popularne stereotypy tak naprawdę biorą swoje korzenie. Jest to istotne, gdyż jeśli chce się ludzi z czymś oswoić, trzeba mieć odpowiednią merytoryczną wiedzę. Lieberman sam twierdzi, że w czasach gdy zaczynał swoją karierę medyczną, nie zdecydowałby się na umieszczenie kogoś bliskiego w zakładzie zamkniętym, ze względu na warunki, jakie ówcześnie tam panowały. Uważa zaś, że w czasach współczesnych, nie miałby wątpliwości przed zaprowadzeniem bliskiej mu osoby do szpitala psychiatrycznego. Ta ogromna zmiana świadczy o tym, że historia psychiatrii doświadczyła wielu wzlotów i upadków, a moment w którym obecnie się znajduje nawet dla laika wyda się niezwykle fascynujący. 

zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com