Choroby psychiczne zbierają wśród ludzi coraz większe żniwo. Nie tylko obniżają poziom satysfakcji z życia, ale z biegiem czasu zajmują coraz wyższą pozycję w zestawieniu przyczyn zgonów. Ze schorzeniami tego typu walczą nie tylko dorośli. Zdecydowanie więcej niż w niedalekiej przeszłości mówi się o chorobach psychicznych wśród dzieci, także tych kilkuletnich. Ostatnie lata to czas nieco bardziej ożywionej dyskusji na temat kondycji psychiatrii, zwłaszcza tej dziecięcej. Jednocześnie ta konkretna dziedzina medycyny nadal boryka się z piętnem czarnej owcy. Jeffrey A. Lieberman pochyla się nad historią psychiatrii. Przedstawia trudne początki tej dyscypliny, zwracając uwagę że również dzisiaj jej przedstawiciele mają pod górkę. Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii to ważny głos w dyskusji na temat niesienia chorym wszechstronnej pomocy. Często bowiem problemy ze zdrowiem wynikają nie tyle z zaburzonego funkcjonowania ciała, co z nadmiernego obciążenia psychiki.

Znaczenie pomocy psychiatrycznej

Mimo znaczącego postępu w medycynie, bagatelizowanie roli psychiatrii w niesieniu pomocy chorym nadal pozostaje zjawiskiem bardzo częstym. I przekłada się na niechęć do korzystania z pomocy specjalistów w zakresie funkcjonowania psychiki. Dla wielu ludzi oznacza to niemożność skorzystania z niezbędnej pomocy. Wsparcia gwarantującego nie tylko podniesienie jakości życia, ale nawet jego ochronę i przedłużenie egzystencji. XXI wiek to czas nasilającego się problemu zaburzeń psychicznych. Depresję zalicza się nawet do grona chorób cywilizacyjnych, a zatem wynikających z obecnego trybu życia. Tym istotniejsze wydaje się zwrócenie uwagi na znaczenie pomocy psychiatrycznej. Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii to ważny głos w dyskusji, która być może już niedługo zaważy na kondycji ludzkości.

W gabinecie psychiatry

Zależności pomiędzy funkcjonowaniem ciała i psychiki są wieloaspektowe, wiele z nich wciąż pozostaje dla lekarzy tajemnicą. Tym bardziej psychiatrii nie należy podcinać skrzydeł. Ma ona za sobą trudne początki, sporo mniej lub bardziej udanych eksperymentów. Na szczęście obecnie podejście do ekspertów z tej dziedziny się zmienia. Mimo tego wiele osób nadal czuje się w gabinecie psychiatry nieswojo. Nie brakuje też tych, którzy za nic nie wyobrażają sobie skorzystania z takiego wsparcia. Być może historia opowiedziana przez Jeffreya A. Liebermana pomoże zmienić to negatywne nastawienie. A tym samym przełoży się na upowszechnienie leczenia tak potrzebnego wielu ludziom.

Szkoła zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com